Ajándékozási szerződés

Ingatlan ajándékozás

Fix munkadíjjal, rejtett költségek nélkül!

Munkadíj: 68.000,- Ft

  • fix díj (ingatlan értéktől függetlenül)
  • ÁFA mentes (nem kell ÁFÁ-t fizetni)
  • nincsenek további díjak

Egyéb fix költségek:

  • Földhivatali eljárási illeték: 6.600,- Ft
  • Tulajdoni lap: 5.000,- Ft

 

Teljes körű ügyintézést és képviseletet vállalunk a fenti megbízási díjért, amely magában foglalja:

  • az ingatlan tulajdoni lapjának beszerzését, ellenőrzését,
  • az ajándékozási szerződés elkészítését és ellenjegyzését,
  • ingatlanjogi tanácsadást ingatlanjogi szakjogásztól,
  • NAV adatlap elkészítését az illetékmentesség megjelölésével (amennyiben alkalmazható),
  • a felek személyazonosságának ellenőrzését,
  • földhivatali ügyintézést,
  • az illetékfizetéssel kapcsolatos tanácsadást,
  • földhivatal előtti eljárást.
Ajándékozási szerződés ügyvédi segítséggel

Az ügy menete:

  1. bejelentkező levél írása „ajándékozási ügyintézéssel„a következő email címre: kosztolanyi.adam@fnlaw.hu
  2. Adatok megadása és elküldése, egy erre szolgáló formanyomtatványon.
  3. Szerződés aláírása egyeztetett időpontban.

Önnek más teendője nem lesz, minden egyebet mi intézünk Ön helyett.

Dr. Kosztolányi Ádám Kristóf

Vegye fel a kapcsolatot velünk most:

Dr. Kosztolányi Ádám Kristóf, ügyvéd

Mobil: +36-20/415-81-74

Email: kosztolanyi.adam@fnlaw.hu

Milyen adatokra lesz majd szükség az ajándékozási szerződés megírásához?
  • az ingatlan címe, helyrajzi száma,
  • az ingatlan hozzávetőleges értéke (ez megadható később, az aláírásig is),
  • a felek adatai,
  • amennyiben az ingatlannak nem az egésze, csak egy tulajdoni hányada kerül ajándékozásra, úgy az ajándékozandó tulajdoni hányad mértéke és tulajdonosának neve,
  • fennáll-e valamely, lentebb említett illetémentesség.

Fontos: Termőföld, erdő tulajdonjoga kizárólag közeli hozzátartozók között ajándékozható! Közös tulajdon esetén a tulajdonostársak hozzájárulása, lemondó nyilatkozata nem szükséges az ajándékozáshoz.

Az ajándékozási szerződés lényege:

Az ajándékozási szerződés lényege az, hogy az ajándékozó a saját vagyona terhére ingyenes vagyoni előnyt nyújt a megajándékozott számára. Az ajándék lehet ingatlan mellett ingóság, vagy vagyoni értékű jog is.

 Az ingatlan ajándékozási szerződés csak írásban érvényes, és ingatlanok esetében az írásbeli szerződés hiányát még az sem orvosolja, ha a felek később ténylegesen a megállapodásuknak megfelelően járnak el, azaz teljesítenek. Ha nincs írásbeli szerződés, amely legalább a megállapodás lényeges feltételeit rögzíti, akkor nem beszélhetünk érvényes ingatlan ajándékozási szerződésről. A szerződés érvényességéhez az írásbeliség alapkövetelmény, és hogy az kiterjedjen a lényeges kérdésekben való megállapodásra.

Gyakori kérdések:

1. Hogyan érdemes elindítani az ajándékozást?

Forduljon hozzánk bizalommal, a kapcsolatfelvételt követően küldünk Önnek egy könnyen és egyszerűen kitölthető ADATLAPOT, amelynek visszaküldése után elkészítjük az ajándékozás szerződés tervezetét, amelyet emailen küldünk ki átolvasásra, és amelyet mindenre kiterjedően egyeztetünk a felekkel. A szerződés aláírására Önöknek megfelelő időpontban, az Ügyvédi Irodánkban kerül sor, amely frekventált és könnyen megközelíthető helyen, Budán, a Móricz Zsigmond körtérnél található. Igény esetén személyes találkozás nélkül, távazonosítással is ellenjegyezhető az okirat, ennek részleteiről itt olvashat: Távazonosítás

2. Amennyiben az ingatlan terhelt

Gyakran előfordul, hogy az ingatlant illetően valamely rokon, hozzátartozó javára haszonélvezeti jog vagy özvegyi jog van bejegyezve. Ilyen esetben az ingatlan forgalomképes marad, azaz elajándékozható, azzal hogy a jogosultat illető haszonélvezeti jog továbbra is fennmarad. Arra is van lehetőség, hogy a haszonélvezeti/özvegyi jog jogosultja az ajándékozási szerződésben szerződő félként szerepel és lemond ezen jogáról, így a megajándékozott tehermentes ingatlanhoz juthat hozzá.

Másik gyakori eset, amikor az ingatlan jelzáloggal terhelt és ennek biztosítására a bank javára elidegenítési és terhelési tilalom van bejegyezve. Ilyen esetben az ingatlan tulajdonjoga csak a teher jogosultjának  hozzájárulásával ajándékozható el. A szerződés megkötése után be kell szerezni a bank hozzájáuló nyilatkozatát is.

Amennyiben az ingatlanra csak jelzálogjog van bejegyezve, de a terhet nem biztosítja elidegenítési és terhelési tilalom, úgy az ingatlan szabadon elajándozható, banki hozzájárulás nélkül is.

Fontos, hogy amennyiben a teher (pl. jelzálogjog) alapja például kölcsön (bankkölcsön), a kölcsön visszafizetéséért továbbra is az ajándékozó (vagyis a kölcsönszerződésben adósként szereplő személy) a felelős, a megajándékozott, azaz az ingatlannak az ajándékozás utáni új tulajdonosa nem felelős, nem ő köteles a kölcsönt visszafizetni, azonban a kölcsönösszeg vissza nem fizetése esetén köteles tűrni, hogy a hitelező az ingatlanból nyerjen kielégítést, azaz pl. az ingatlant elárvereztesse.

A fentiek alapján amennyiben az ingatlanon lévő terhet elidegenítési és terhelési tilalom is biztosítja, úgy az ingatlan tulajdonjoga a teher jogosultjának (pl. kölcsönt nyújtó bank) hozzájáruló nyilatkozata nélkül nem ruházható át ajándékozással sem. Ebben az esetben az ajándékozási szerződést feltételtől függő hatállyal kötjük meg, mely feltétel a bank hozzájáruló nyilatkozatának kiadása – igény szerint – meghatározott határidőig.

3. Illeték

Ingatlannak ajándékozás útján történő megszerzése esetén fő szabály szerint vagyonátruházási illeték fizetendő, mely lakóingatlan esetén az ingatlan (terhekkel nem csökkentett) forgalmi értékének 9%-a, más ingatlan esetén 18%-a.

Termőföld tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának ajándékozása esetén az egyébként járó ajándékozási illeték felét kell megfizetni.

4. Illetékmentességek

4.1. Közeli hozzátartozók jogügylete

Nem kell illetéket fizetni, amennyiben az ajándékozás egyenes ági rokonok (szülő, nagyszülő, gyermek, unoka, ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), testvérek vagy házastársak között jön létre.

Fontos, hogy oldalági rokonok, távoli hozzátartozók kötelesek illetéket fizetni ajándékozáskor. Ide tartoznak például  a következő esetek: élettárs, unokatestvér, keresztszülő, nagybácsi, nagynéni javára történő ajándékozás. Az esetükben tehát illetékköteles lesz az ajándékozás!

4.2. Építési telek/telekrész ajándékozása

Mentes az illeték alól a lakóház építésére alkalmas telektulajdonnak (tulajdoni hányadnak), valamint ilyen ingatlanon alapított vagyoni értékű jognak a megszerzése, ha a vagyonszerző az ingatlanon a szerződés illetékkiszabásra történő bemutatásától számított 4 éven belül lakóházat épít és a felépített lakóházban a lakás(ok) hasznos alapterülete eléri a településrendezési tervben meghatározott maximális beépíthetőség legalább 10%-át. A vagyonszerző lakóházépítési szándékáról legkésőbb az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkozhat az állami adóhatóságnál.

4.3. Alapítvány, egyesület ingatlanszerzése

Az alapítvány, egyesület bármely ingatlanszerzése mentes az illeték alól, amennyiben a vagyonszerzést, illetőleg az eljárás megindítását megelőző adóévben folytatott vállalkozási tevékenységéből származó jövedelme után társasági adófizetési kötelezettsége nem keletkezett.

4.4. Termőföld szerzése

Illetékmentes a termőföld megszerzése ajándékozással az egyéni vállalkozónak, őstermelőnek, családi gazdálkodónak minősülő földműves gazdaságátadási támogatása feltételeként.

Illetékmentes továbbá az egyéni vállalkozónak, őstermelőnek, családi gazdálkodónak minősülő földműves gazdaságátadási támogatásának igénybevétele érdekében a Polgári Törvénykönyv szerinti közeli hozzátartozóval megkötött szerződésben a termőföld, a tanya, és a mezőgazdasági termelőtevékenységhez szükséges művelés alól kivett terület, építmény (magtár, istálló stb.) valamint ingó (mezőgazdasági berendezés, felszerelés, gép, állatállomány, készlet stb.) ajándékozása, illetve vagyoni értékű jog ingyenes átengedése

5. Személyi jövedelemadó

Ajándékozás esetén személyi jövedelemadót nem kell fizetnie sem az ajándékozónak, sem a megajándékozottnak. (Abban az esetben azonban, ha a megajándékozott az ajándékozási szerződés keltétől számított 5 éven belül visszterhes tulajdonjog átruházás útján elidegeníti az ingatlant, úgy személyi jövedelemadó fizetési kötelezettsége keletkezik, melynek adóalapja az értékesítésből befolyó bevétel 25%-a, az adó mértéke pedig a jelen és az első évben 15%, a második évben 13,5%, a harmadik évben 9%, a negyedik évben 4,5%.)

6. Ajándék visszakövetelése

Ajándékot visszakövetelni a polgári törvénykönyv értelmében három esetben lehet:

1.Ha az ajándékozó feltétele, amiért az ajándékot adta, véglegesen meghiúsult. (Például, ha az ajándékozott ígérete ellenére nem szolgáltat az ajándékozó részére tartást, gondoskodást.)

2.Ha a megajándékozott az ajándékozó sérelmére súlyos jogsértést követ el, például bántalmazza, megkárosítja.

3.Ha az ajándékozónak létfenntartása érdekében szüksége van az elajándékozott ingatlanra, feltéve, hogy annak visszaszolgáltatása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti.

Amennyiben az ajándék vagy annak értéke időközben már nem elérhető, visszakövetelésre nincs mód.

7. Mikor szükséges a Gyámhivatal hozzájárulása? 

Ha a megajándékozott személy kiskorú, azaz 18 év alatti, akkor a szülője vagy törvényes gondviselője hozzájárulásával köthető meg a szerződés (14. életév alatt a gyerek nem is szerződhet, helyette a szülő/törvényes képviselő ír alá). Ha az ajándékozó szülő ugyanaz, mint aki a gyerek nevében aláírná a szerződést, akkor eseti gyám kirendelését kell kérni a gyámhivataltól, aki a gyereket fogja képviselni.

A gyámhatóság jóváhagyása szükséges, ha a gyereknek nem tehermentes (hitellel vagy haszonélvezettel terhelt) ingatlant ajándékoznak, továbbá akkor is, ha a kiskorú örököl valamit, de azt a szülő visszautasítja. A gyerek érdekében eljáró gyámhatóság jóváhagyása kell minden esetben a kiskorú ingatlanának eladásához vagy megterheléséhez is. (Akkor nem kell a gyámhatóság jóváhagyása, ha a kiskorú ingatlanának megterhelésére az ajándékozással egyidejűleg, az ingyenes juttatást nyújtó személy javára történő haszonélvezet alapításával kerül sor. – Ez az az eset, amikor a szülők hitelt vesznek fel a gyereküknek ajándékozott ingatlanra, és ezzel egy időben haszonélvezeti jogot alapítanak maguknak.)

8. Ajándékozási szerződés kötelező tartalmi elemei

  • A szerződő felek személye. Az, hogy ki az ajándékozó és ki a megajándékozott, egyértelműen ki kell derülnie a szerződésből: az is elegendő, ha az az aláírásokból vagy a szerződés egyéb tartalmából kétségtelenül megállapítható.
  • Az ingatlan. Egyértelműen azonosíthatónak kell lennie, de az érvényességhez az is elég, ha az bármilyen módon konkrétan azonosítható, hogy a felek szerződési akarata melyik ingatlan ajándékozására vonatkozott (pl. „elajándékozom a velencei házam”, ha az ajándékozónak csak egy ilyen háza van).
  • Az ingyenesség. Egyértelműen ki kell derülnie, hogy az ajándékozó nem vár semmilyen ellenszolgáltatást a megajándékozottól.
  • Az ingatlan tulajdonjogának átruházására vonatkozó szándék. Egyértelműen megállapítható kell, hogy legyen: elegendő, ha a szerződés egész tartalmában felismerhető, hogy a felek szerződési akarata ingatlan tulajdonjogának ingyenes átruházására irányult.

Ha a felek legalább a fentieket írásba foglalják, a szerződés érvényesen létrejön közöttük

FONTOS: a tulajdonjog-változás ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéséhez ügyvéd vagy közjegyző közreműködése elengedhetetlen.

Távazonosítás

Jogi szolgáltatásunk nyújtását távazonosítással is vállaljuk, így az időhiány, a földrajzi távolság, vagy egy esetleges betegség, stb. már nem korlátozza Önt abban, hogy jogi ügyleteit gyorsan, kényelmesen és egyszerűen intézze, akár otthonról. A távazonosítás részleteiről itt olvashat: Távazonosítás

Kik vagyunk?

Az FNLAW Ügyvédi Társulás hazai és nemzetközi ügyfélkörével, és kimagasló színvonalú jogi szolgáltatásaival a legdinamikusabban fejlődő budapesti ügyvédi irodák közé tartozik. A 9 főből álló sikerorientált és előrelátóan gondolkodó csapatunk teljes körű támogatást nyújt az ingatlan ajándékozása során.

Vegye fel a kapcsolatot velünk most:

Dr. Kosztolányi Ádám Kristóf, ügyvéd

Mobil: +36-20/415-81-74

Email: kosztolanyi.adam@fnlaw.hu