Végrendelet

VégrendeletÖröklési jogban jártas ügyvédi irodánk szakszerű, precíz és gondos jogi szolgáltatás keretében teljes körű ügyintézést és képviseletet vállal a lenti megbízási díjért, amely magában foglal minden szükséges teendőt, azaz:

  • az írásbeli magánvégrendelet szakszerű elkészítését;
  • öröklésjogi tanácsadást;
  • végrendelet 2 példányának irodánkban való megőrzését.

Munkadíj: 60.000,-Ft-tól  (ÁFA mentes).

Egyéb költségek:

  • Amennyiben a végrendelet egy példányát letétbe kívánja helyeztetni a Magyar Ügyvédi Kamaránál, úgy az további egyszeri 10.000,- Ft összegű illeték-költséggel és 15.000,- Ft összegű munkadíjjal jár,
  • A fenti lehetőség előnye, hogy a végrendelet minden esetben előkerül, a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyző automatikusan értesül a végrendelet tartalmáról a Magyar Ügyvédi Kamarától.
Dr. Kosztolányi Ádám Kristóf

Vegye fel a kapcsolatot velünk most:

Dr. Kosztolányi Ádám Kristóf, ügyvéd

Mobil: +36-20/415-81-74

Email: kosztolanyi.adam@fnlaw.hu

Milyen adatokra lesz majd szükség a végrendelet elkészítéséhez?
  • örökhagyó, örökösök adatai;
  • végrendelet tartalmának megadása;
  • hagyaték adatai, ingatlan esetén az ingatlan címe, helyrajzi száma.

Gyakori kérdések:

1. Hogyan érdemes elindítani a végrendelet elkészítésének folyamatát?

Forduljon hozzánk bizalommal, a kapcsolatfelvételt követően szakszerű módon elkészítjük a végrendelet tervezetét, amelyet emailen küldünk ki átolvasásra, és amelyet mindenre kiterjedően egyeztetünk a felekkel. A végrendelet aláírására az örökhagyónak megfelelő időpontban, az Ügyvédi Irodánkban kerül sor, amely frekventált és könnyen megközelíthető helyen, Budán, a Móricz Zsigmond körtérnél található. A végrendelet 2 példányát megőrizzük az Ügyvédi Irodában, továbbá erre vonatkozó igény esetén gondoskodunk arról, hogy a végrendelet 1 példányát letétbe vegyék a Magyar Ügyvédi Kamaránál.

2. Bárki rendelkezhet halála esetére vagyonáról?

Halála esetére vagyonáról vagy annak egy részéről végintézkedéssel mindenki szabadon rendelkezhet, vagyis bárki dönthet úgy, hogy szeretne végrendelkezni. Megteheti ezt minden vagyonával kapcsolatban, de arra is van lehetőség, hogy csak egy részéről döntsön ő maga. Ez utóbbi esetben a végrendeletben nem szereplő vagyon sorsa a törvényes öröklés szabályai szerint dől el.

Bizonyos személyek kizárólag közvégrendeletet tehetnek, például a vakok vagy írástudatlanok, illetve a korlátozottan cselekvőképes kiskorú (14 és 18 év közötti) személyek.

3. Hogyan tehetek érvényes végrendeletet?

Végrendelkezni írásbeli magánvégrendelettel és közvégrendelettel lehet (lásd fenti eset); illetve kivételes esetben a törvény engedi a szóbeli végrendelkezés lehetőségét is, ennek tartalma azonban nehezen bizonyítható.

Ha azt szeretné biztonságban tudni a hagyatékát érdemes ügyvéd közreműködését kérni a végrendelet elkészítésében, így a végrendelet biztosan meg fog felelni a jogszabályi előírásoknak. 

Az írásbeli magánvégrendelet alaki érvényességi feltételei
Az írásbeli magánvégrendelet alaki szempontból érvényes, ha készítésének ideje az okiratból kitűnik, továbbá ha a végrendelkező azt
a) sajátkezűleg írt végrendelet esetén elejétől végéig maga írja és aláírja;

b) más által írt végrendelet esetén két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy ha azt már aláírta, az aláírást két tanú előtt, azok együttes jelenlétében a magáénak ismeri el, és a végrendeletet mindkét esetben a tanúk is – e minőségük feltüntetésével – aláírják; vagy

c) a sajátkezűleg írt vagy más által írt végrendeletet aláírja, és akár nyílt, akár zárt iratként a közjegyzőnél – végrendeletként feltüntetve – személyesen letétbe helyezi.

A több különálló lapból álló sajátkezűleg írt írásbeli magánvégrendelet akkor érvényes, ha minden lapját folyamatos sorszámozással látták el.
A több különálló lapból álló más által írt írásbeli magánvégrendelet akkor érvényes, ha minden lapját folyamatos sorszámozással látták el, továbbá ha minden lapját a végrendelkező és mindkét tanú aláírta.

Írásbeli magánvégrendelet tanúja
Írásbeli magánvégrendelet tanúja nem lehet olyan személy, aki
a) a végrendelkező személyazonosságának tanúsítására nem képes;
b) kiskorú, cselekvőképtelen nagykorú vagy cselekvőképességében részlegesen úgy korlátozott, hogy az kizárja tanúkénti közreműködését;
c) írástudatlan.

Az írásbeli magánvégrendelet érvényességének nem feltétele, hogy a tanú a végrendelet tartalmát ismerje, vagy tudjon arról, hogy végrendelet tételénél működött közre.

Tanú vagy más közreműködő számára rendelt juttatás
Az írásbeli magánvégrendelet tanúja, a végrendelkezésnél közreműködő személy vagy ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve, ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta.

FONTOS: A fentiek nem térnek ki minden szabályra. Amennyiben szeretné, hogy végrendelete alaki és tartalmi szempontból kifogástalan legyen, kérje a közreműködésünket a végrendelet elkészítésében!

4. Hogy zárhatok, tagadhatok ki valakit az öröklésből?

Az öröklésből indokolás nélkül bárkit ki lehet zárni. Az örökhagyó azt, aki törvényes örököse (például a gyermek vagy a házastárs) más személynek örökössé nevezésével vagy végrendeletben tett kifejezett nyilatkozattal kizárhatja a törvényes öröklésből. A kizárás nem jelenti viszont azt, hogy a kizárt személy nem kap semmit, ugyanis, aki a törvény szerint kötelesrészre jogosult, az a kötelesrészt akkor is megkapja, ha az örökhagyó kizárta az öröklésbőlA kötelesrész annak a harmada, ami egyébként neki, mint törvényes örökösnek járna.

Ha azt szeretnénk, hogy az örökös még kötelesrészt se kapjon, ahhoz ki kell őt tagadni. Nem jár kötelesrész annak, akit az örökhagyó végintézkedésében érvényesen kitagadott. A kitagadás akkor érvényes, ha a végintézkedés annak okát kifejezetten megjelöli.

Kitagadásnak van helye, ha a kötelesrészre jogosult

  • az örökhagyó után öröklésre érdemtelen lenne;
  • az örökhagyó sérelmére bűncselekményt követett el;
  • az örökhagyó egyenesági rokonának, házastársának vagy élettársának életére tört vagy sérelmükre egyéb súlyos bűncselekményt követett el;
  • az örökhagyó irányában fennálló törvényes tartási kötelezettségét súlyosan megsértette;
  • erkölcstelen életmódot folytat;
  • akit végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek – a büntetését még nem töltötte ki;
  • a tőle elvárható segítséget nem nyújtotta, amikor az örökhagyónak szüksége lett volna rá;
  • nagykorú leszármazót az örökhagyó a vele szemben tanúsított durva hálátlanság miatt is kitagadhatja;
  • a szülőt az örökhagyó a sérelmére elkövetett olyan magatartás miatt is kitagadhatja, amely a szülői felügyeleti jog megszüntetésére ad alapot;
  • házastársát az örökhagyó házastársi kötelességét durván sértő magatartása miatt kitagadhatja.

5. Hogyan vonhatom vissza a végrendeletet?

A végrendelet a visszavonással hatálytalanná válik. A visszavonásra – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – a végrendelet tételére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
Ha az örökhagyó újabb írásbeli végrendeletet tesz, a korábbi végrendeletet visszavontnak kell tekinteni.

Kik vagyunk?

Az FNLAW Ügyvédi Társulás hazai és nemzetközi ügyfélkörével, és kimagasló színvonalú jogi szolgáltatásaival a legdinamikusabban fejlődő budapesti ügyvédi irodák közé tartozik. A 9 főből álló sikerorientált és előrelátóan gondolkodó csapatunk teljes körű támogatást nyújt a végrendelet szakszerű elkészítésében.

Dr. Kosztolányi Ádám Kristóf

Vegye fel a kapcsolatot velünk most:

Dr. Kosztolányi Ádám Kristóf, ügyvéd

Mobil: +36-20/415-81-74

Email: kosztolanyi.adam@fnlaw.hu